ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

ندای وحی

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

معرفي اولين اتفاقاتي که در طول سالهاي دفاع مقدس رخ داده

اولين مين منفجر شده خارج از خليج

انفجار مین جان هفت کودک را گرفت

براي نخستين بار در خارج از خليج فارس يك فروند نفت‌كش 274 هزار تني داراي پرچم «پاناما» كه شركت‌هاي آمريكايي آن را اداره مي‌كردند به مين برخورد كرد و يك حفره چهارمتري در قسمت عرشه آن ايجاد شد .
اين سوپر نفت كش «تكزاكوكاربين» از پايانه نفتي ايران در «لارك» به مقصد «روتردام» بارگيري كرده بود

كه پس از انفجار مين در 13 كيلومتري شمال بندر«فجيره» و 50 كيلومتري دهانه جنوبي تنگه هرمز، براي تعميرات اضطراري لنگر انداخت.


منبع: كتاب اولين ‌هاي دفاع مقدس - صفحه: 241

(¯`•.*~.* ويژه نامه هفته بسيج .*.~*.•´¯)بسیج تندیس پایداری(¯`•.*~.* ويژه نامه هفته بسيج .*.~*.•´¯)

 

 


موضوعات مرتبط: ویزه بسیج
برچسب‌ها: ویزه بسیج

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 16 دی 1399 | 9:37 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

آزاده فاطمه ناهيدي

آزاده فاطمه ناهيدي


دلم براي معنويت آن روزها تنگ مي شود...


زنان اين سرزمين كهنسال، پيوسته در عرصه هاي نبرد خير وشر، در كنار مردان با ستم ستمگران به مقابله ايستاده و برگهاي زريني را به تاريخ سراسر جانفشاني و پاسداري از آيين و ميهن افزوده اند. زنان ايراني، دراسارت دشمن جبار نيز ثابت كردند كه اين ملت، در برابر هيچ قدرتي سر تسليم فرود نمي آورد و تعظيم و تكريم را فقط شايسته ”او“ مي داند كه عزت و سربلندي انسانهاي مخلص و صبور را ضمانت كرده است.“

 


موضوعات مرتبط: ویزه بسیج
برچسب‌ها: ویزه بسیج

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 16 دی 1399 | 9:30 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

100ماه در جبهه از 13 سالگي

 

100ماه در جبهه از 13 سالگي

دستگاه با هر نفس مرطوب او صدايي دارد كه دل را فرو مي‌ريزد. تاپ تاپي غريب كه صداي دلهره دارد و پرده‌هاي گلدار روي پنجره، اتاق ساده و كوچك او را شبيه اتاق سرد بيمارستاني مي‌كند.

او نفس مي‌كشد. دستگاه با هر نفس مرطوب او صدايي دارد كه دل را فرو مي‌ريزد. تاپ تاپي غريب كه صداي دلهره دارد و پرده‌هاي گلدار روي پنجره، اتاق ساده و كوچك او را شبيه اتاق سرد بيمارستاني مي‌كند. با صداي دستگاه‌هايي كه تلاش مي‌كنند بيماري را زنده نگه دارند. اين دردي كه سال‌هاست با آن آشناست. «سعيد ثعلبي» همان رزمنده شجاعي است كه اين روزها به دليل ضايعه شيميايي و خس خس گلويش، به ناچار از كپسول اكسيژن استفاده مي‌كند.
او صاحب همان عكس معروف دفاع مقدس است. رزمنده‌اي كه ايستاده و تفنگ به دست گرفته و پيشبند «يا مهدي ادركني(عج)» بر پيشاني‌اش بسته است. اين عكس، حالا در سطح شهرهاي ايران پخش شده است و اكثر مردم بارها آن را مشاهده كردند. بعضي ديوارهاي شهر، اين عكس را روي خود نقاشي شده مي‌بينند. در همايش‌هاي مختلف‌، اين عكس را روي بنرها و تبليغات مي‌توان يافت و اعتقاد اكثريت اين است كه صاحب اين عكس، در جبهه به شهادت رسيده است. ما هم همينگونه فكر مي‌كرديم تا اينكه در يكي از همايش‌هايي كه اخيراً با حضور جانبازان شيميايي سطح كشور در تهران برگزار شد، با وي آشنا شديم. دانستن اينكه او صاحب اين عكس است، برايمان جالب بود. خودش مي‌گويد كه سال 61 در عمليات والفجر يك در فكه، عكاسي اين عكس را از او گرفته است. ثعلبي، حالا در اهواز زندگي مي‌كند و با مجروحيت شيميايي دست و پنجه نرم مي‌كند. توصيه مي‌كنيم كه مصاحبه زير با اين جانباز 70 درصد شيميايي را بخوانيد تا چيزهايي درباره زندگي‌اش دستتان بيايد.

  

 


موضوعات مرتبط: ویزه بسیج
برچسب‌ها: ویزه بسیج

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 16 دی 1399 | 9:25 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

پاورپوینت و پی دی اف متن و ترجمه سوره ضحی

تاريخ : سه شنبه 16 دی 1399 | 9:15 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

مجموعه پاورپوینت کودکان

تاريخ : سه شنبه 16 دی 1399 | 9:7 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

پاورپوینت کودکانه: عفاف و حجاب

تاريخ : سه شنبه 16 دی 1399 | 8:58 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

شناساندن خدا به کودک -کودک و خداشناسی -تربیت دینی کودک

جواب یک‌ سوال‌ سخت کودکانه: خدا کجاست؟

به یک بچه ۶ساله چگونه خدا و مسایل خدا شناسی و توحید را بیاموزیم؟

درک و شناخت کودک نسبت به دنیا و مفاهیم آن، با درک و شناخت یک بزرگسال بسیار متفاوت است، که این مسأله در کتب روانشناسی رشد به تفصیل و با جزییات مورد بررسی قرار می گیرد. این حدیث نبوی که : «ما پیامبران موظفیم با هرکس مطابق درک و فهم او صحبت کنیم»(کافی، ج۱، روایت ۱۵، ص ۲۳) به ما یادآوری می کند که برای تأثیر کلام، با هرکسی باید متناسب با فهم و درکش صحبت کرد. جروم برونر (روانشناس معروف و نظریه پرداز رشد شناختی) اعتقاد دارد برای آموزش مشکل ترین مفاهیم به کودک، کافی است مطالب را به زبان خود کودک بیان کنیم تا برای او قابل درک باشد. هر مطلب آموزشی که به کودک ارائه می شود باید متناسب با رشد ذهنی و شناختی، رشد اجتماعی و رشد عاطفی یادگیرنده بوده و نیز با نیازها، توانایی ها و سطح درک و فهم کودک تناسب داشته باشد به بیانی دیگر مربی (فرد آموزش دهنده) باید با ویژگی های رشدی متربی (در اینجا کودک) کاملاً آشنا باشد و در آموزش مفاهیم، آ نها را مدنظر قرار دهد؛ در غیر این صورت، هم تلاش های مربی و هم متربی بیهوده و بی نتیجه خواهد بود. چونکه با کودک سر و کارت فتاد / پس زبان کودکی باید گشاد

موضوعات مرتبط: خداشناسی
برچسب‌ها: خداشناسی

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 9:13 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

خدا شناسی ، قرآن و امامت برای کودک

http://cdn.ahlolbait.com/files/139/image/koodak.png

چطور یه پسر رو که نه امامان ونه به قران اعتقاد داره راضی کنیم که به این دو مورد اعتقاد پیدا کنه

سه مطلب ( خدا، امام و قرآن) برای تمثیل و آموزش مسیر و نمونه عملی تقدیم میگردد تا بر اساس چنین سرمشقی انشاءالله بتوانید انجام وظیفه فرمائید. چون شما سن کودک مد نظرتان را نفرموده اید. برای سه رده سنی کودک ونوجوان و جوان پاسخ ها متفاوت است.
در رده سنی کودکان نیازی به استدلال برای وجود خالق نیست.کودکان هرچه را که پدر و مادر بگویند قبول می کنند. در مورد وجود خالق چون این امر با فطرت پاک آنها سازگار است ، بهتر و زودتر هم خواهند پذیرفت و معمولا دلیلی طلب نمی کنند. کافی است به آنها گفته شود که خدایی وجود دارد و با بیان محبت ونعمت های الهی سعی کنیم محبت خدا را هرچه بیشتر در دل او ایجاد کنیم. مثلا در روایات آمده است که در سه سالگی جمله لا اله الا الله را به کودک بیاموزید و او را تشویق به تکرار کنید. سایر عقاید را هم باید به همین ترتیب و متناسب با سن برای او بازگو کرد.


موضوعات مرتبط: خداشناسی
برچسب‌ها: خداشناسی

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 9:9 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

شناساندن خدا به نوجوان

به سوال کودکانه «خدا کجاست» چه طور پاسخ بدهیم؟

بهترین و ساده ترین راه شناخت خدا؟؟؟

باید بخاطر داشت که دین اسلامی دینی است که بر پایه فطرت استوار گشته است و چون فطرت الهی انسان در دام بیراهه های شک و تردید و امیان نفسانی گرفتار نگردد بی درنگ پذیرایش گشته و به آموزه هایش ایمان می آورد.
یکی از مهمترین آموزه های اسلام و بلکه تمام ادیان الهی ، بحث خدا شناسی و اثبات وجود خداوند و در یک کلام بحث پرستش است. مساله ای که بدلیل فطری بودنش هیچ گاه از بشر جدا نبوده و نخواهد بود هر چند ممکن است بخاطر برخی انحرافات و یا نادانی ها ، شکل پرستش به گونه ای دگرگون گشته باشد اما هیچ گاه پرستش امری برتر و ماورای طبیعت ، از حیات بشر حذف نشده و نمی شودفطرى بودن مسائل دینى

موضوعات مرتبط: خداشناسی
برچسب‌ها: ریشه ،کلام و دین پژوهی ،خداشناسی ،خدا در مکاتب و مذاهب و نزد اشخاص ،خداشناسی کودک و نوجوان

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 9:5 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

ضرب المثل اگر خیلی باسوادی برو خط پیشانی خودت را بخوان

ضرب المثل اگر خیلی باسوادی برو خط پیشانی خودت را بخوان

داستان ضرب المثل اگر خیلی باسوادی برو خط پیشانی خودت را بخوان

 کاربرد ضرب المثل اگر خیلی باسوادی برو خط پیشانی خودت را بخوان :

در مورد افرادی به کار می‌رود که به دیگران پند و اندرز بیهوده می‌دهند.

 داستان ضرب المثل اگر خیلی باسوادی برو خط پیشانی خودت را بخوان :

روزی مرد نادانی به همراه الاغش که خورجین سنگینی بر پشتش بسته بود به قصد فروش کالایش به طرف شهر دیگری حرکت کرد. چند ساعتی از حرکت آنها گذشته بود که خورشید کم کم به وسط آسمان رسید و هوا خیلی گرم شد. مرد خسته و تشنه شد، در حالیکه خودش و الاغش به شدت عرق می‌ریختند تا اینکه به محل مناسبی که هم درختی بود تا از سایه‌ی آن استفاده کند و هم چشمه‌ی آبی بود تا تشنگیش را برطرف کند رسید.

 


موضوعات مرتبط: داستان ضرب المثل ها
برچسب‌ها: داستان ضرب المثل ها

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 9:2 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

ضرب المثل همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته!

ضرب المثل همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته!

داستان ضرب المثل همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته

 کاربرد ضرب المثل:در مورد افرادی به کار می رود که در انجام امور مختلف حد اعتدال را رعایت نمی کنند.

 داستان ضرب المثل:چون امیر تیمور، فارس را بگرفت و امیر منصور را بکشت، خواجه حافظ شیرازی را طلب کرد. چون حاضر شد، تیمور آثار فقر را در چهره او نمایان دید و گفت: ای حافظ من به ضرب شمشیر تمام روی زمین را خراب کردم تا سمرقند و بخارا را آباد کنم.تو آن را به یک خال هندو می‌بخشی و می‌گویی: «اگر آن تُرک شیرازی به دست آرد دل ما را * به خال هِندویش، بخشم سمرقند و بخارا را.» حافظ پاسخ داد: همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته است.

 پیامهای ضرب المثل:

1. بخشش در حدّی پسندیده است که باعث نیازمندی بخشنده نشود.

 2. افراط و تفریط در هر چیزی حتی بخشش نیز ناپسند است.پس این ضرب‌المثل زبان حال کسی است که بر اثر افراط در بخشش و گشاده‌دستی به فقر و هلاکت مبتلا شده است.

 

منبع:irc.ir


موضوعات مرتبط: داستان ضرب المثل ها
برچسب‌ها: داستان ضرب المثل ها

تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 9:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

داستان ضرب المثل به هزار و یک دلیل

داستان ضرب المثل به هزار و یک دلیل

داستان ضرب المثل به هزار و یک دلیل

 

کاربرد ضرب المثل:

ضرب المثل به هزار و یک دلیل به افرادی گفته می‌شود که از فاجعه کار مطلع نیستند اما اصرار به گفتن آن دارند.

 

داستان ضرب المثل به هزار و یک دلیل:

در روزگار قدیم ساعت و رادیو و تلویزیون نبود که مردم هر وقت دلشان خواست بفهمند ساعت چند است. ماه رمضان که می شد، نبودن ساعت و رادیو و تلویزیون بیشتر معلوم می شد. به همین دلیل، ماه رمضان که می شد، توپ در می کردند. یعنی وقتی که اذان می رسید ، صدای توپ بلند می شد.

 


موضوعات مرتبط: داستان ضرب المثل ها
برچسب‌ها: داستان ضرب المثل ها

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 8:58 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

غیبت؛ كار ناتوان‎ها

غیبت؛ كار ناتوان‎ها

غیبت سیاسی

حضرت علی (علیه‎السلام) می‎فرماید:

الغیبة جهد العاجز؛ غیبت كردن، آخرین تلاش آدم ناتوان است. (1)

شرح روایت فوق:

غیبت كردن یعنی، پشت سر كسى سخن گفتن، و بدگویى كردن، و براى او عیب و ایراد شمردن. و این، از زشت‏ترین و ناپسندترین عیب‎هایى است كه بعضى از افراد، دچار آن هستند.

كسى كه غیبت می‎كند، بدون شك آدم ناتوان و بى جرأتى است. زیرا همین كه مى‏نشیند و پشت سر دیگران بدگویى مى‏كند، نشان مى‏دهد كه جرأت ندارد با آن افراد روبرو شود، و حرف خود را، پیش روى آنها بر زبان آورد. و چون در خود، قدرت و جرأت روبرو شدن با آن افراد را نمى‏بیند، آخرین تلاشى كه مى‏توان به كار ببرند، این است كه به وسیله بدگویى كردن در پشت سر، انتقام خود را از آنها بگیرد و به اصطلاح دل خود را خنك كند.

حال آن كه یك مسلمان مؤمن واقعى، اگر نسبت به كسى ایراد و انتقادى داشته باشد، باید بر اساس جرأت انسانى و اخلاق اسلامى، رو در روى آن شخص، ایراد و انتقاد خود را بر زبان آورد، بدون ترس و واهمه، او را امر به معروف و نهى از منكر كند.

اگر هم، ایراد و انتقادش درست نباشد، و فقط از حسادت و تنگ نظرى سرچشمه گرفته باشد، هرگز نباید پشت سر كسى كه از او شایسته‏تر بود و به پیشرفت و ترقى رسیده است، بدگویى كند و خود را در جامعه، رسوا و بى اعتبار سازد.

 

پی نوشت:

1- نهج البلاغه، ح 461 .

برگرفته از کتاب پندهاى كوتاه از نهج البلاغه، هئیت تحریریه بنیاد نهج‏البلاغه .

 

گروه دین و اندیشه تبیان، هدهدی .


موضوعات مرتبط: اخلاقی
برچسب‌ها: اخلاقی

تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 8:55 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

قیامت ؛ راهی بس سخت و تکان دهنده!!

قیامت ؛ راهی بس سخت و تکان دهنده!!

قیامت

 

یکى از درد ناکترین منازل پس از مرگ، منزل  هولناک آخرت است ، قیامت است که نگرانی و دلهره اش بزرگ و عظیم است ، بلکه از هر نگرانی و دلهره، بزرگتر و فزع و گرفتاریش "فزع اکبر" است و خداوند در وصف آن در سوره اعراف  آیه 187 مى فرماید : هُوَ ثَقُلَتْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ لاَ تَأْتِیكُمْ إِلاَّ بَغْتَةً یعنی فرارسیدن قیامت در (بر اهل) آسمانها و زمین، سنگین و دشوار و گران است، فرا نرسد شما را مگر به یکباره و ناگاه و بدون آنکه شما را خبر دهد.


موضوعات مرتبط: اخلاقی
برچسب‌ها: اخلاقی

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 8:53 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

نیکی به پدر و مادر هم ردیف یکتا پرستی

نیکی به پدر و مادر  هم ردیف یکتا پرستی

پدر

سوره اسراء که به آن بنی اسراییل و سبحان نیز گفته می شود پراست از نکته هایی که هر یک از آنها، انسان را به سوی جاودانگی پرواز می دهد ، یکی از این نکته ها توحید و ایمان، است، توحیدى كه خمیر مایه همه فعالیتهاى مثبت و كارهاى نیك سازنده است. (*)

 


موضوعات مرتبط: اخلاقی
برچسب‌ها: اخلاقی

ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 دی 1399 | 8:51 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

میرزای شیرازی(میرزای بزرگ)

میرزای شیرازی

سید محمد حسن شیرازی (میرزای بزرگ) (وفات 1312 ق)


پس از وفات شیخ انصاری در سال 1281 مردم به منظور تعیین تکلیف در امر تقلید مرتباً به شاگردان او مراجعه می کردند به همین جهت عده ای از علماء بزرگ در منزل میرزا حبیب رشتی جلسه ای تشکیل دادند: همگی بر آن دیدند که میرزای شیرازی صلاحیت تقدم بر دیگران را دارد، وقتی به او اطلاع دادند چنین گفت:
من آمادگی انی مهم را ندارم و به آنچه مردم نیاز دارند مستحضر نیستم، جناب آقای شیخ حسن نجم آبادی فقیه زمانه و شایسته تر از من بدین کار است.
مرحوم نجم آبادی در پاسخ میرزا گفت: به قسم این امر (پذیرفتن مرجعیت) بر من حرام است ولی بالخصوص برای شما یک واجب عینی است؛ زیرا مرجعیت و زعامت دینی شایسته جامع الشرایط، عاقل سیاستمدار، آشنا به امور اجتماعی می باشد و این خصوص جز در شما در شخص دیگری جمع نیست. سپس هر کدام از حاضرین همین نکته را تأکید کرده و بر وجوب تصدی این امر از جانب میرزا حکم کردند.
میرزا در مجاهدت معروف بود من جمله فتوای تحریم تنباکوی ایشان است.
بسم الله الرحمن الرحیم
الیوم استعمال تنباکو و توتون، بای نحو کان، در حکم محاربه با امام زمان (عج) است. (65)
موضوعات مرتبط: طعم خوب بندگی
برچسب‌ها: طعم خوب بندگی، سید محمد حسن شیرازی (میرزای بزرگ)

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:26 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |
سید بحرالعلوم (وفات 1212 ق)

شعر عربی را در رثای سالار شهیدان علیه السلام سروده که ما به معانی اش می پردازیم.
این چه حادثه بزرگی است که از بزرگی آن کوه و بیابان متزلزل شده است.
این ناله ها از چه بلند است! گویا ناله ها از سوز قلبها زبانه می کشند.
چه شده است که چشمه های اشک دیده ها جاری است و جویباری از آن ها
بر روی بهوش اند و مست نیستند. (60)
 

موضوعات مرتبط: طعم خوب بندگی
برچسب‌ها: طعم خوب بندگی،علامه سید مهدی بحرالعلوم

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:21 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

وحید بهبهانی

 

وحید بهبهانی (وفات 1205 ق)

قرآنی به خط میرزای نیریزی، که جلد آن به یاقوت و الماس و زبر جد و سایر سنگهای گرانبها آراسته بودند، از سوی آقا محمد خان قاجار برای آقا فرستاده شد. آورندگان قرآن به منزل آقا رفته، در کوفتند آقا در را باز کرد و در حالی که قلم به دست مبارکش بود به فرستادگان دربار نگریست و فرمود: چه کار دارید؟
گفتند: حضرت سلطان قرآنی برایتان فرستاده است. آن حضرت نگاهی به قرآن آراسته کرده و فرمود: این زینتها چیست که بر جلد آن قرار گرفته؟
استاد فرمود: چرا کلام خدا را چنین کرده، سبب حبس و تعطیل آن می شوید: آنها را از جلد قرآن جدا کرده، بفروشید و قیمتش را میان دانشجویان علوم دینی و تهیدستان قسمت کنید.
فرستادگان دربار گفتند: قرآن را بپذیرید، به خط میرزای نیریزی است و بهای بالایی دارد.
استاد فرمود: هر کس قرآن را آورده، آن را نزد خویش نگهدارد و پیوسته تلاوت کند. یگانه روزگار با این سخن در را بست و پی کار خویش رفت.(54)

ملا مهدی نراقی (وفات 1209 ق)

در میان دانشمندان علم اخلاق، نراقی نخستین شخصی است که به این موضوع اساسی توجه خاصی نشان داده و دیگران نیز از وی الگو گرفته اند او در بخشی از این بحث مهم چنین می نویسد: براستی بدن انسان مادی و فناپذیر، ولی روح او جاودانی است به همین خاطر اگر این روح با اخلاق خوب آراسته گردد، در سعادت ابدی از نعمتهای الهی بهره مند می شود و اگر خود را آلوده به پلیدیها کرد در عذاب همیشگی غوطه ور خواهد شد.(55)
ملا مهدی در جای دیگر بیان می کند:
آگاه به احوال روزگار می داند، آداب درس خواندن و درس دادن در میان مردم غریب مانده و افراد خبره برآنند. روزگار و مردم اش فاسد شده اند و کسانی بر مسند تدریس تکیه زده اند که دانش شان اندک و نادانی شان بیشتر است. جایگاه دانش و دانشمند سقوط کرده و آداب دانش آموزی در میان جویندگان از میان رفته است.(56)

ملا احمد نراقی:

شکی نیست که حصول ملکه اجتهاد و فهم آیات و اخبار و کلمات علمای ابرار، موقوف است به تکمیل قوه نظریه و تشحیذ ذهن می گردد. پس تأمل در این امور از ابتداء از برای طالب فی الجمله مطلوب و سعی در آن ها مرغوب است و بسا باشد که لازم باشد. بلکه مقصود آن است که در این امور به قدر ضرورت اکتفا کند. پس اگر تا ممکن باشد تشحیذ ذهن مطلوب و تقویت قوه نظر مستحسن باشد باید آدمی همه عمر خود را صرف آن کند.(57)


مرحوم ملا احمد نراقی

معلم در تعلیم قصد تقرب به خدا داشته باشد و غرض او از درس گفتن جاه و ریاست و بزرگی و شهرت و مقصودش مجمع آرایی و منظورش خودنمایی نباشد یا طمع وظیفه سلطان یا مال دیگران او را به تعلیم وا نداشته باشد. بلکه منظور او به غیر از ارشاد و احیای دل های مرده و رسیدن به ثواب های پروردگار چیزی نباشد.(58)
او می گوید: از همراهی و همنشینی جاهلان و فرومایگان بپرهیز و از همنشینی کسانی که دائماً در پی نام و نانند بگریز که دلت را سیاه می کند... بر تو باد به قناعت و کفاف و دوری از اسراف که قناعت، گنجی پایان ناپذیر است.(59) 

موضوعات مرتبط: طعم خوب بندگی
برچسب‌ها: طعم خوب بندگی

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:15 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

ازدواج با افرادی با این خصوصیات شما را بدبخت می کند!

ازدواج با افرادی با این خصوصیات شما را بدبخت می کند!

انتخاب همسر یکی از معیارهای مهم ازدواج است که هر دختر و پسری باید بداند‎

 

انتخاب همسر یکی از معیارهای مهم ازدواج است که هر دختر و پسری باید بداند. در این مقاله ویژگی های یک انتخاب همسر مناسب برای ازدواج را معرفی می کنیم

 

 


موضوعات مرتبط: زنا شویی
برچسب‌ها: زنا شویی

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:11 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

این نشانه ها میگوید دختری که دوستش دارید، زن واقعی زندگیتان است یا نه!

این نشانه ها میگوید دختری که دوستش دارید، زن واقعی زندگیتان است یا نه!

انتخاب همسر یکی از بزرگترین مسائل برای دختران و پسران مجرد است‎

 

انتخاب همسر یکی از بزرگترین مسائل برای دختران و پسران مجرد است و همیشه این سوال در ذهن پسران ایجاد می شود که آیا دختری که دوستش دارند می تواند زن واقعی زندگی شان باشد یا نه؟ برای گرفتن پاسخ این سوالتان کافی است این نکته ها را بدانید.

 

 


موضوعات مرتبط: زنا شویی
برچسب‌ها: زنا شویی

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:9 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

این ازدواج ها به سرانجام نمی رسند، مراقب باشید!!

این ازدواج ها به سرانجام نمی رسند، مراقب باشید!!

بسیاری از ازدواج ها با این که با عشق و علاقه شروع می شود ولی به سرانجام نمی رسند

 

بسیاری از ازدواج ها با این که با عشق و علاقه شروع می شود ولی به سرانجام نمی رسند. در این مقاله قصد داریم ازدواج هایی را به شما بگوییم که هرگز به سرانجام نمی رسند.

 

 


موضوعات مرتبط: زنا شویی
برچسب‌ها: زنا شویی

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:8 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

دعایی که شما را نزد همه عزیز می کند

ذکر عزیز شدن

عزیز شدن در نزد دیگران با دعا و ذکر

برای عزیز و محترم شدن در نزد دیگران برخی از اذکار و دعاها بسیار مجرب هستند که با خواندن آنها می توان به فردی محبوب در نزد دیگران تبدیل شد، بعضی از دعاها به ایجاد مهر و محبت بسیار معروف هستند.


موضوعات مرتبط: داروخانه معنوی
برچسب‌ها: دعاها و ذکرها

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:3 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

متن دعای سحر و جایگاه ویژه ی آن

دعای سحر

متن دعای سحر ماه مبارک رمضان و فضیلت آن

دعای سحر، ام الدّعوات است. خواندن این دعا در سحرهای ماه رمضان به همه مسلمانان سفارش شده است. امام رضا (ع) درباره این دعای عظیم الشان می فرمایند که امام محمدباقر علیه السلام ، هنگام سحر در ماه مبارک رمضان این دعا را می خواندند.

دعای سحر

دعای سحر در ماه رمضان :

 


موضوعات مرتبط: داروخانه معنوی
برچسب‌ها: دعاهای ماه رمضان

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 9:0 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

معجزات حیرت آور سوره یاسین برای حاجت

فضیلت سوره یس

فضیلت خواندن سوره یس برای اهل قبور

سنت نیک و حسنه ای که بعد از مرگ انسانهای دیگر نسبت به فرد متوفی انجام می دهند نیز برای شخص بسیار سودمند و مفید است . انسانها به دلیل اعمال دنیوی و اتفاقاتی که پس از مرگ برای آنها رخ می دهد معمولا از مرگ می هراسند و مرگ از مهمترین اتفاقاتی است که برای همه انسانها روی می دهد.

 


موضوعات مرتبط: داروخانه معنوی
برچسب‌ها: سوره های قرآن ،قرآن

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 14 دی 1399 | 8:57 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

احکام قربانی کردن در عید قربان

احکام قربانی کردن در عید قربان

 قربانی کردن در روز عید قربان ثواب بسیاری دارد
  
احکام قربانی کردن در عید قربان شامل نوع حیوان: شتر، گاو و گوسفند زمان ذبح و مکان قربانی کردن و نحوه مصرف گوشت قربانی و شرایط قربانی می شود. 

 


موضوعات مرتبط: احکام دینی
برچسب‌ها: احکام دینی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 13 دی 1399 | 10:13 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

چرا مُرده را قبل از دفن غُسل می‌دهند؟

چرا مُرده را قبل از دفن غُسل می‌دهند؟

غسل میت,علت غسل میت چیست,دلیل شستن میتدر شریعت اسلام غسل میت، از غسل‌های واجب است

 

چرا مُرده را قبل از دفن می‌شویند و غُسل می‌دهند؟
از احکامی که درباره مرده واجب است، غُسل دادن وی، قبل از دفن است.  احکام و دستورات شرعی - از جمله مسئله غسل میت - از آیات و روایات و سایر منابع دینی گرفته شده و روشن است که این احکام بر اساس حکمت‌هایی وضع می‌شوند. گاهی این حکمت‌ها مورد درک عقل بشری قرار گرفته و گاهی فهم انسان نسبت به آنها ناتوان است. البته برخی روایات، در این زمینه راه‌گشا بوده و انسان را در فهم بهتر فلسفه احکام رهنمون می‌سازد.

 


موضوعات مرتبط: احکام دینی
برچسب‌ها: احکام دینی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 13 دی 1399 | 10:11 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

احکامی که زنان باید پس از طلاق رعایت کنند

احکامی که زنان باید پس از طلاق رعایت کنندعده طلاق,احکام طلاق,عده طلاق صیغه موقت دوره زمانی عده بر اساس قانون مدنی سه ماه و ده روز است
 
حکم عده نگه داشتن برگرفته از آیات قرآن است و ازدواج با یک زن در ایام عده باعث می‌شود زن و شوهر به یکدیگر حرام ابدی شوند.

 


موضوعات مرتبط: احکام دینی
برچسب‌ها: احکام دینی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 13 دی 1399 | 10:6 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

چگونگی تفکر و تدبر

قرآن کریم فقط تلاوت نیست!تدبر و اندیشدن نیز، راهگشاست

چگونه در قرآن تفکر و تدبر کنیم؟

هر روز قرآن بخوانید. از آغاز قرآن شروع‌ کنید و به پایان آن برسید. منظم و یکسان نه هر از گاه و از هرجا‌ که شد.
روزهای اول شاید مشکل باشد ولی اگر روزانه برنامه منظمی برای تلاوت داشته باشید، با قرآن مأنوس خواهید شد و هرکس با قرآن مأنوس شود، قرآن خود راهنمایش می‌شود.
هر روز پیش از خواندن قرآن، دعای آن را نیز بخوانید و از خداوند تأثیر آن را بر جسم و روان خود بخواهید. بهترین دعا در این زمینه، چنین است:
« اللهم بالحق انزلته و بالحق نزل اللهم عظّم رغبتی فیه و اجعله نوراً لبصری و شفاءً لصدری و ذهاباً لهمی و حزنی. اللهم زیّن به لسانی و جمّل به وجهی و قوّ به جسدی و ارزقنی حق تلاوته علی طاعتک آناء اللیل و اطراف النّهار و احشرنی مع ‌النّبی محمّد و آله ‌الاخیار‌ الابرار؛خداوندا تو را سوگند به آن حقی که به خاطر آن قرآن را نازل‌کردی و به حق نزول آن، میل مرا به آن زیادکن و آن را نوری برای دیدگانم قرارده و درمانی برای روانم و زداینده‌ای برای اندوهم. خداوندا زبانم را با آن نیکوگردان و رویم را با آن زیباگردان و تنم را به آن نیرو بخش و حقی که از تلاوت آن نصیبم می‌گردد، اطاعت و فرمانبرداری از تو در روز و شب باشد و مرا با نبی خودت محمد(ص) و خاندان برگزیده و نیکوی او محشورگردان.»[ ر. ک: فرهنگ‌نامه علوم قرآنی، مقاله «ادعیه قرائت قرآن». ]
در این زمینه (و دربارهختم قرآن) دعاهای دیگری هم هست،[ همان.] ولی این دعا بر دیگر دعاها برتری ‌دارد؛ زیرا دارای مضمون‌های جالب، مفید و قابل ‌فهمی ‌است و با جسم و روان انسان در ارتباط‌ کامل ‌است.
توجه نمائید که اگر به ادبیات عرب، مفاهیم و معانی قرآن، علوم قرآن و حدیث آشنا نیستید، از ترجمه ها و تفسیرهای مناسب استفاده کنید.
از کنار هیچ آیه‌ای نگذرید مگر آن‌که به اندازه درک خود از معارف آن فهمیده باشید. اگر وقت ندارید که در آیه تدبر کنید، آن را یادداشت ‌کنید تا در فرصت مناسب از اساتید پرسیده و به فهم آن نایل شوید.
آیات مشابه را تا آنجا که می‌شود، با یکدیگر مقایسه و علت تشابه و تفاوت را دریابید و نتیجه تفکر خود را با استفاده از تفاسیر معتبر و برجسته ارزیابی کنید
ممکن است امروز از یک آیه یک موضوع را درک کنید؛ و زمانی دیگر یا به راهنمایی خود قرآن و یا به دلیل آگاهی‌های بیشتر، موضوع دیگری را درک ‌کنید. این یکی از ویژگی‌های قرآن کریم است که ممکن‌ است یک آیه را حتی چندین سال بخوانید ولی به نکته یا نکته‌هایی که در خود نهفته دارد پی‌نبرید، و روزی به ‌ناگاه چیزی برایتان روشن ‌‌شود که هرگز فکرش را نمی‌کردید. با این حال نباید به این بسنده‌ کنید که نکته‌ اصلی را یافته‌ام، زیرا برخی آیات آن قدر نکته‌ها دارند که اعجاب ‌بر انگیزند.
اگر با این روش خو کنید، بسته به توان، کشش و انگیزه خویش، دیر یا زود، با واژهگان خاص، فرهنگ و شیوه نوشتاری و گفتاری قرآن آشنا می‌شوید، و دارای صفت « متدبّر‌القرآن» می‌شوید. در نتیجه‌ اگر کسی به ‌جای آیه، حدیثی نقل ‌کرد و آن را آیه خواند یا بر عکس، شما که با آیات قرآن مأنوس هستید، آن‌ها را باز خواهید شناخت.
یکی از راه‌های تدبّر در قرآن، گردآوری آیه‌های مختلف درباره یک موضوع،‌ و نهادینه‌ کردن آن‌ها با تکرار کردن در خود است؛ مثلاً در مورد « من یتّق ‌الله…» اگر آیه‌ها را فراهم‌ آوریم و هر روزه بخوانیم، پس از مدتی در ما نهادینه شده، و «تقوی» را در خود احساس‌ می‌کنیم.
فصل نهم: حفظ قرآن

موضوعات مرتبط: معارف قرآن
برچسب‌ها: معارف قرآن

تاريخ : شنبه 13 دی 1399 | 10:3 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

هدف از تدبر در قرآن

ضرورت تدبر و انس با قرآن

هدف از تدبر در قرآن کریم چیست؟

قرآن کتاب هدایت، زندگی، شفاء، نور و سعادت دنیا و آخرت است. خداوند قرآن را برای بشر تا قیامت نازل کرد و هیچ کتابی را جایگزین آن هم قرار نداده است. این کتاب و سخنان اللهی در بین مسلمین مهجور مانده است. از ابتدایی ترین سطح مهجوریت گرفته تا عمیق ترین سطح آن یعنی عمل نکردن به دستورات سعادت بخش آن، همه و همه مستلزم تفکر و تدبر در قرآن است. آیات قرآن مجید و احادیث صحیح به دقت و تدبر در معانی قرآن تشویق فراوان کرده، و عدم تدبر به شدت مورد ملامت و توبیخ قرار گرفته است. تدبر در قرآن کریم از جمله آداب معنوی قرآن کریم است. و تا کسی نسبت به قرآن کریم رعایت مجموع آداب را ننماید از فیض آن بهره مند نشود. در سوره محمد (صل الله علیه و آله) آیه ۲۴ می فرماید: «أَفلا یتدبَّرونَ القرآن أَم علی قلوبٍ أَقفالها» آیا به آیات قرآن کریم نمی اندیشند؟ یا [مگر] بر دل هایشان قفل هایی نهاده شده است؟».این آیه و بیش از ۵۰ آیه دیگر که امر به تدبر، تعقل و تفکر در آیات قرآن دارد همگی حکایت از آن دارد که تدبر در قرآن را امری روزمرّه و جز برنامه های روزانه خود در هنگام تلاوت قرآن قرار دهیم. دقت در معنا و تعریف تدبر ما را به این رهنمون می سازد که برای یافتن باطن های متعدد آیات باید به تدبر روی بیاوریم. این واژه دارای معانی فراوانی است که به ارتباطی خاص دارند: «تدبر» ازر ماده«دُبُر» به معنی پشت و پشت‌ سر اشیاءپایان و آخر و زاویه آمده است. (۲) نگریستن به عاقبت و آخر آن کار و تأمل و فکر نمودن در آن، همچنین به معنای چاره‌جویی، تنظیم، اداره کردن و وضع مقدمات هم آمده است. (۳)۱. قرآن مجید برای نزول خود اهدافی را ذکر کرده است. بخشی ناظر به بعد بینش و فکر انسان و بخشی دیگر به گرایش‌های انسان و بخشی هم رفتار انسان را مد نظر قرار داده است. در قرآن و روایات بسیار به تدبر در قرآن ترغیب گردیده و افرادی که تدبر نمی نمایند مورد مذمت قرار گرفته اند. در ادامه برخی از اهداف تدبر در قرآن:


موضوعات مرتبط: معارف قرآن
برچسب‌ها: معارف قرآن

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 13 دی 1399 | 10:1 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |

شیوه حفظ موضوعی قرآن

hefz mozoee qoran

 

 

 

 

 

 

 

 

قرآن روچطوربصورت موضوعی حفظ کنیم کتابهایی معرفی نمائید؟

شیوه حفظ موضوعی
آنگاه که شیفته آیات آسمانی، کلمات و موضوعات آن را به ذهن می سپارد؛ دریچه ای نو به سوی «تدبر و تفکر» در واژه های الهی قرآن فراروی اوگشوده می گردد. او با «آشنایی بیشتر و عمیق تر با مفاهیم» قدسی این نامه عرشی، بیش از پیش با نورانیت آن انس می گیرد و تلألو اشعه های زندگی بخش قرآن را در سراسر روح خود احساس می کند؛ آنچنان که « آثار اخلاقی، اجتماعی و اعتقادی» این کتاب هدایت در وجود او نمایان می شود و زمینه ساز عمل به زمزم جان افزای وحی می گردد.

 


موضوعات مرتبط: معارف قرآن
برچسب‌ها: معارف قرآن

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 13 دی 1399 | 9:56 قبل از ظهر | نویسنده : اکبر احمدی |
نرم افزار فاطمه(س) دختر محمد(ص)
پاورپوینت بسیار زیبا درباره حضرت فاطمه (س)
چند رسانه ای شهادت
زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در بیانات امام خامنه ای
اصلاً خانه های مدینه در نداشتند!
اقرار ابوبکر به هجوم به خانه حضرت فاطمه سلام الله علیها
فاطمه زهرا الگوی مبارزه سیاسی زن امروز
روضه های مکتوب دهه فاطمیه
روضه های فاطمیه
متن زیبا، اس ام اس و پیام تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)
ناگفته هایی از زندگانی حضرت زهرا (س)
ریشه‌های بداخلاقی از دیدگاه قرآن
حیا و عفت در آموزه های قرآن
محبت در قرآن کریم و روایات
انقلاب دینی و انسان غربی
نقش مردم در نسبت با موعود آخرالزمان و ظهور منجی آخرین
توحش، مبنای اعتقادی تکفیری های داعش
ناگفته هایی از وصیت نامه حضرت زهرا(س)
ناگفته هایی از زندگانی حضرت زهرا (س)
ناگفته هایی از زندگانی حضرت زهرا (س)
ناگفته‌هایی از سیره زندگی حضرت زهرا (س)
ناگفته هایی از زندگانی حضرت زهرا (س)
داستان جوانی که اسیر دام شیطان شد!
ﺍﯾﻦ ﻫﻢ ﻣﯿﮕﺬﺭﺩ
داستان ابن سیرین جوان پاک دامن
دانلود بازی Dungeon Hunter 5 v5.2 دالان شکارچی اندروید
دانلود بازی جنگ و فرمان برای اندروید War and Order 1.5.26
دانلود آخرین ورژن مفاتیح الجنان صوتی باب النعیم برای اندروید 3.9.5 babonnaeim
آیا وضو گرفتن مرد با زن متفاوت است؟
آیا کیفیت انجام نماز در قرآن آمده است؟
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 422 صفحه بعد
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.